Struktura brązu, a tuleje brązowe

Tuleje brązowe – brąz jest surowcem powszechnie stosowanym w różnych gałęziach przemysłu. W najbardziej ogólnej formie jest stopem dwóch podstawowych pierwiastków, czyli miedzi i cyny. Ostateczne właściwości uzyskanego brązowego produktu zależą w szczególności od drugiego z tych pierwiastków, a dokładniej od jego zawartości w strukturze produktu.

Brąz, a współczesne tuleje brązowe

Ogólnie przyjmuje się, że surowiec osiąga najbardziej optymalne właściwości przy zawartości ośmiu procent cyny w swoim stopie, a wszelkie jego większe ilości już powodują spadek wytrzymałości i rozciągliwości materiału. Ponadto, w przypadku brązu, można wzbogacić strukturę stopu innymi metalami o dodatkowy wpływ na jego właściwości. W tym celu między innymi pierwiastki krzemu, glinu, berylu, fosforu, manganu i ołowiu, a ich zawartość w brązowym produkcie zwykle nie powinna przekraczać 2% całkowitej objętości stopu, jeżeli wspominamy tuleje brązowe.

Jednak w praktyce szybki rozwój technologiczny w dziedzinie metalurgii spowodował, że obecnie produkty z brązu charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością zarówno pod względem rodzajów produktów wytwarzanych z tego surowca, jak i jego gatunku. Dla nas naturalną konsekwencją tego jest ciągłe rozszerzanie asortymentu rodzajów brązu dostępnych w naszej ofercie, oferując również produkty spoza standardowego asortymentu, jeżeli chodzi o tuleje brązowe. Wśród licznych przykładów tego typu, które można wymienić w potwierdzeniu, warto wymienić na przykład stop aluminium-nikiel-żelazo, charakteryzujący się doskonałymi parametrami przetwarzania i bardzo wysoką odpornością materiałową na różne czynniki zewnętrzne. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie wysokiej jakości części do węży hydraulicznych, śrub, płaskowników z brązu, zaworów, łożysk i elementów, takich jak tuleja z brązu lub bardzo plastyczny i podatny na obróbkę mechaniczną brązowy pręt.

Innym, ale równie interesującym rozwiązaniem jest brąz B555, który ma również bardzo dobre właściwości plastyczne, a także jest bardzo podatny na formowanie i jest odporny na wodę i temperatury do 225 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, można go wykorzystać do uzyskania zarówno niezłożonych elementów – na przykład płaskownik, tuleje brązowe, rura z brązu, wał lub blachy z brązu do celów ogólnych – a także części o większym stopniu zaawansowania technicznego do produkcji maszyn i różnych urządzeń przemysłowych. Ponadto jest to również bardzo dobry brąz do przesuwnych tulei i prętów odlewniczych z brązu, prawie każdego rozmiaru.

 

Dodaj komentarz